Samopoczucie  w naszym domu zależy w dużej mierze, od tego w jaki sposób go urządzimy. Przestrzeń, w której żyjemy ma z nami współgrać, spełniać nasze oczekiwania, być wygodna i przyjemna. To czym się otaczamy niewątpliwie ma na nas wpływ. 

Jasne, białe i pastelowe wnętrza otulają ciepłem i przytulnością, poprawiają nasze samopoczucie, przynoszą spokój i poczucie relaksu. Kolory jasne optycznie powiększają pomieszczenia i dodają im więcej przestrzeni. Idealnie współgrają z drewnem i szkłem, dodając wnętrzu elegancji.


Proponuję Państwu aranżacje wnętrz w stylu Vintage, Shabby Chic, Retro, Rustykalnym, Prowansalskim, Skandynawskim. Dodatki w tych stylach celowo są postarzane, jakby pochodziły z innej epoki. Kolory utrzymane są w tonacji ciepłej, delikatnej i łagodnej.

Efekt celowego podniszczenia uzyskiwany jest poprzez przetarcia, nierównomierne pokrycie farbami, niedomalowania, przemalowania, a nawet powierzchowne spękania i odpryski farby. Wszystko dla oddania starego wyglądu, sprzed przynajmniej kilkudziesięciu lat.

Stosuję techniki bielenia, postarzania za pomocą wosków, postarzania patyną, techniki malowania kilkoma warstwami farby i ich ścierania w taki sposób, aby uwidocznić dolne warstwy farby, sugerując że przedmiot był wielokrotnie malowany. Stosuję również metodę suchego pędzla, uzyskując przez to imitację przecierek.

 

Podstawową techniką z wykorzystaniem dwóch kolorów jest praca z:

  •   bejcą lub woskiem kolorowym - jako baza i farbą akrylową jako druga warstwa (bejca pozwala wydobyć naturalną strukturę drewna) lub
  •   dwóch farb akrylowych o różnych kolorach – jeden stanowi bazę, a drugi wierzchnią warstwę.

Dla nadania dawnego wyglądu, po pomalowaniu pierwszej ciemniejszej warstwy, wyschnięciu i wyszlifowaniu w celu wyeliminowania nierówności, brzegi (kanty) przecieramy świecą z białego wosku. Można też wybrać dodatkowe obszary. Następnie malujemy całą powierzchnię drugą jaśniejszą warstwą farby akrylowej. 

Po dobrym wyschnięciu farby bierzemy papier ścierny lub gąbkę ścierającą i przecieramy miejsca uprzednio przetarte świecą oraz lekko przecieramy całą powierzchnię przedmiotu. Jasna farba odkryje nam wcześniej położoną bejcę (farbę). Następnie cały przedmiot kilkakrotnie malujemy lakierem bezbarwnym.

Ostatnim elementem procesu jest zdobienie, czyli np. przyklejenie koronki.

 

Pracę z drewnem rozpoczynamy od dokładnego wyszlifowania każdego przedmiotu papierem ściernym, a powstały pył usuwamy pędzlem. Po każdym malowaniu trzeba robić przerwy techniczne, czekając aż warstwa lakieru czy farby porządnie wyschnie.

To techniki czasochłonne i na pewno uczące cierpliwości.

 

W Pracowni nie obejdzie się bez odpowiednich narzędzi i preparatów:

ekologicznych farb akrylowych i lakierów na bazie wody (atestowane, hipoalergiczne), farb kredowych, wosków, bejc wodnych, preparatów do spękań, pędzli, papierów ściernych o różnej gradacji, papierów i klejów do decoupage’u, wydruków laserowych (grafiki, napisy), patyn, preparatów do transferu, vintage effect, gąbek i wiele innych.

Niektórzy nazywają tą technikę decoupage. Decoupage klasyczny polega na naklejaniu wzoru z papieru i pokryciu go wieloma warstwami lakieru tak, aby wtopił się całkowicie i nie był wyczuwalny przy dotknięciu. W zamyśle ma on wyglądać jak namalowany.


Top